کاربردGIS در مدیریت املاک و مستغلات

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
بسته
شروع کنید
This دوره is currently closed
دوره
اطلاعات تکمیلی

GIS یا سامانه‌های اطلاعات مکانی مخفف Geographic Information system یا GeoSpatial Information System می‌باشد. به زبان ساده می‌توان گفت GIS مدل‌سازی زمین و عوارض آن در کامپیوتر، پیوند داده‌های مکانی عوارض زمین با داده‌های توصیفی آنها و تبدیل داده‌ها به اطلاعات کاربردی جهت استفاده در برنامه‌ریزی‌های مدیریتی می‌باشد(اطلاعات در اثر تجزیه و تحلیل داده حاصل می‌شود). در GIS عمدتاً دو هدف اصلی دنبال می‌شود:

  •  ایجاد یک مدل مجازی از دنیای واقعی جهت انجام آنالیزهای پیچیده بر روی آن و بررسی تاثیرات احتمالی تصمیمات مدیریتی بر دنیای واقعی(سیستم تصمیم‌گیری)
  •  مدیریت داده‌های مکانی از طریق سیستم‌های مکانیزه در راستای تحقق دولت الکترونیکی از منظر داده‌های مکانی

داده‌های مکانی شامل نقشه‌های املاک، معابر، تابلوها (ترافیکی، راهنمایی و …)، منهول(فاضلاب، گاز، مخابرات و …)، کیوسکها، مبلمان شهری و …. اطلاعات کاربردی شامل نقشه‌های طرح تفصیلی، شبکه معابر، مکان‌گزینی محلهای مناسب ایجاد خدمات عمومی‌شهری (پارکینگ، پمپ بنزین، ایستگاههای اتوبوس، تعیین مسیرهای مناسب تاکسیرانی) و ….

اولین مرحله ایجاد یک GIS موفق، تهیه داده‌های مکانی و بهنگام نگه‌داشتن آنها می‌باشد. اکثر ارگانهای ایران همچنان در این مرحله متوقف مانده و به کندی و بدون چشم انداز قابل اجرا در حال حرکت می‌باشند. مرحله بعدی تبدیل این داده‌ها به اطلاعات کاربردی می‌باشد و از همه مهمتر تحلیل داده‌های مکانی در کنار داده‌های توصیفی.

شهرداری به دلیل ماهیت کسب و کار خود شدیداً به اطلاعات مکانی وابسته است. از نظر داده مکانی سطح شهر به مانند پازلی است مرکب از املاک و معابر. در کشورهای توسعه یافته ابتدا قطعات پازل را می‌سازند، سپس اقدام به چیدن آنها می‌کنند. در کشورهای جهان سوم، از ابتدا قطعات موجود را می‌چینند، و لیکن این قطعات پویا بوده و مرتب تغییر شکل می‌دهند تا به مرور پازل اصلی شکل می‌گیرد (طرح تفصیلی شهر)، لذا تا زمانیکه داده و به روزرسانی آن در دستور کار باشد، شکل‌گیری GIS دور از انتظار است و نمی‌توان مرحله بعدی GIS که تبدیل داده به اطلاعات کاربردی می‌باشد را به معنای واقعی شروع نمود. لذا حرکت GIS در شهرداری ها با کندی پیش می‌رود. البته در سالهای اخیر این حرکت شتاب خوبی گرفته است. در حقیقت GIS بعنوان یک تکنولوژی پشتیبان کننده و بعنوان یکی از زیرساختهای بنیادی شهرداری شناخته شده است.

مهلت شرکت در این دوره به پایان رسید

نام دوره کاربردGIS در مدیریت املاک و مستغلات
کد دوره PR5337
مدت دوره ۳۰ساعت
برگزار کننده مرکز علمی کاربردی شهرداری بیارجمند
شروع آزمون ۲۶مرداد ۱۳۹۹
پایان آزمون  ۳۱ مرداد۱۳۹۹
ساعت آزمون ساعت ۱۰ صبح


۳۳

رتبه بندی و بررسی

۰.۰
امتیاز میانگین
۰ رای
۵
۰
۴
۰
۳
۰
۲
۰
۱
۰
چه تجربه ای دارید؟ ما خیلی دوست داریم بدانیم!
نظری ثبت نشده است
Show more reviews
چه تجربه ای دارید؟ ما خیلی دوست داریم بدانیم!

دیدگاهتان را بنویسید

به بالای صفحه بردن